Terapia przytuleniem

Przytulanie paraDlaczego przytulanie? – Moja historia.

W telewizji zobaczyłam program o kobiecie, która pomagała ludziom poprzez przytulanie – wówczas pomyślałam „to jest coś dla mnie, to mam robić”. Tak się to zaczęło. Na własnym doświadczeniu wiem, jaki uzdrawiający wpływ ma ten rodzaj terapii. Jako mała dziewczynka byłam pieszczochą, jak tylko mogłam przychodziłam do mamy by się przytulić. Gdy byłam starsza miałam problemy w relacjach z ludźmi, czułam się odrzucona, byłam wycofana. Ogromną trudność sprawiało mi przemówić do ludzi, a co dopiero kogoś przytulić. Po latach pracy nad sobą, pomimo jakkolwiek bym nie dbała o siebie i o realizację swoich potrzeb, w głębi duszy czegoś wciąż mi brakowało. Nazywałam to przytuleniem. Przytulałam się do poduszki, do pluszaków, do psa, przytulałam samą siebie. Owszem pomagało, ale wciąż odczuwałam głód bliskości. Nie dostawałam tego z zewnątrz i z trudem przychodziło mi o to prosić. Któregoś dnia poprosiłam przyjaciela o sesję przytulenia. Po takiej wspólnej sesji poczułam harmonię, więcej spokoju i poczucia bezpieczeństwa, a uśmiech gwarantowany do końca dnia.

Dla kogo terapia przytulaniem?

Dla wszystkich, którzy chcą być przytuleni. Jeśli czujesz, że brakuje Ci bliskości, czujesz się samotny/a, przygnębiony/a, zestresowany/a, a być może nie masz do kogo się przytulić, masz trudności w nawiązywaniu kontaktu z ludźmi lub przytulanie sprawia Ci trudność nawet jeśli tego chcesz. Niezależnie od tego, czy chcesz się zrelaksować, przytulić przyjacielsko czy terapeutycznie, to jest idealna przestrzeń, aby poczuć się bezpiecznie.

Jakie są korzyści z przytulania?

Badania naukowe udowadniają korzystny wpływ przytulania na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak psychiczne.

Przytulanie wyzwala oksytocynę, nazywaną również hormonem miłości. Najczęściej jest kojarzona z porodem i karmieniem piersią. W pierwszych etapach rozwoju dziecka, kiedy jest ono karmione piersią służy do rozwoju układu nerwowego i budowania więzi z matką.
U kobiety, które doświadczyły przemocy, samotności, czy nie są przytulane przez mężczyzn, badania wykazują, że są mniej czułymi matkami. Ich relacja z dzieckiem w okresie niemowlęcym ma znaczący wpływ na nasze związki i to jak radzimy sobie w dorosłym życiu. Nawet, jeśli dziecko nie doświadczyło bezpiecznej relacji z matką, tzn. poprzez jej niedostępność, brak zrozumienia potrzeb dziecka czy oziębłość, to w późniejszym okresie naszego życia możemy to zmienić. Oksytocyna wpływa na nasze emocje. Zwiększa empatię, a tym samym ma wpływ na rozwój więzi z innymi ludźmi. Jej wyższe stężenie odczuwane jest u par w pierwszych miesiącach związku – stąd nazwa hormon miłości. Inne jej działanie to redukcja wysokiego poziomu stresu i lęku. Z tego powodu jest wykorzystywana w lekach w psychiatrii w celu obniżenia ich poziomu. Przytulanie wywołuje reakcję chemiczną, która pomaga obniżyć ciśnienie krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca i jednocześnie zmniejsza poziom stresu.

Przytulanie stymuluje wyrzut dopaminy. Jej niski poziom wpływa m.in. na problemy z depresją. Przytulanie stymuluje ten hormon. Jest jak zdrowy narkotyk, ponieważ wiele innych substancji ma na celu wzrostu dopaminy, aby było nam miło i przyjemnie.

Przytulanie wyzwala hormony szczęścia, endorfiny, dzięki czemu jest nam przyjemniej, odczuwamy więcej radości, uśmierza ból i smutek.

Badania pokazują, że mózg dziecka stymulowany dotykiem lepiej i sprawniej się rozwija. Małe dzieci mają ciągłą potrzebę badania rzeczywistości, chcą wszystkiego dotknąć, posmakować i sprawdzić. Dzieci, które były dotykane w przyjemny sposób, przytulane i masowane w życiu dorosłym wykazywały większą pewnością siebie i lepiej radziły sobie w kontaktach międzyludzkich.

„Dotyk jest podstawową potrzebą behawioralną, której brak powoduje zaburzenia zachowania oraz nieprawidłowy rozwój fizyczny” prof. Ashley Montagu

 • zmniejsza lęk przed śmiercią
 • obniża poziom stresu
 • pomaga wyrazić emocje
 • „robi nam się ciepło na sercu”
 • wywołuje oksytocynę
 • stymuluje wyrzut dopaminy
 • stymuluje produkcje serotoniny
 • wzmacnia układ immunologiczny
 • naturalny antydepresant
 • dotyk podnosi pewność siebie

Terapia dotykowa jest alternatywną terapią, która wykazała wiele niezwykłych korzyści!

Co z prywatnością?

Informacje i tożsamość klienta nie są w żaden sposób udostępniane. Prywatność jest zachowana.

Jak wygląda sesja terapii przytuleniem?

Pierwsza sesja jest poprzedzona rozmową, tak abyśmy się mogli poznać. Należy również podpisać porozumienie, zgodnie z którym nie będzie miała miejsca żadna aktywność seksualna. Jeśli będziemy dobrze się czuć w swoim towarzystwie to możemy przystąpić do sesji. To jest Twój czas i ważne jest, abyś czuł/a się komfortowo. Dlatego spotkanie może być tylko siedzeniem blisko siebie i trzymaniem się za ręce, lub przytulaniem się w różnych pozycjach. Towarzystwo jest platoniczne, nie ma kontaktu seksualnego. Naszym celem jest, doświadczyć ciepło, relaks i uczucia pełnego miłości.

Czy mogę rozmawiać podczas mojej sesji?

Rozmowa jest całkowicie zależna od Ciebie. Jeśli masz ochotę możemy porozmawiać o tym co dla Ciebie ważne lub pomilczeć wspólnie.

Czy musimy tylko się przytulać?

Możemy ten czas wykorzystać na różne aktywności jak np. wspólne czytanie książki, masaże, grać w gry, medytować, rozmawiać i tym podobnych, które sprawią Ci radość poprzez platoniczne towarzystwo. Możesz ze sobą przynieść ulubioną muzykę czy inne rzeczy do wspólnego spędzania czasu np. gry, książki itd.

Co się stanie, jeśli poczuję się niekomfortowo lub będę chciał/a przestać? 

Podstawą jest komunikacja, dzięki której określamy nasze granice i wyrażamy swoje potrzeby na bieżąco, abyś czuł/a się komfortowo najlepiej jak to możliwe. Mogą uruchomić się w nas mechanizmy obronne, czy nieuleczone rany, jednak jest to okazja, aby dać sobie szansę, aby okazać sobie troskę i ciepło. Można zakomunikować, co się dzieje wewnątrz w nas, aby temu zaradzić, jak również w każdym momencie można zatrzymać sesję z dowolnego powodu.

Jakie panują zasady dotyczące higieny?

Przed spotkaniem należy wziąć prysznic i umyć zęby. Prośba jest również o unikanie perfum. Zasada ta dotyczy obu stron. Jeśli osoba przytulana chciałaby, aby osoba przytulająca nosiła określony zapach, proszę to zgłosić przed sesją i przynieść dane perfumy.

Co założyć na spotkanie?

Stój zakrywający ciało, ale przede wszystkim wygodny. Może być sportowy, pidżama, T-shirt, spodnie dresowe lub Twój codzienny ubiór, jeśli jest wygodny dla Ciebie.

Co się stanie, jeśli się pobudzę?

Nie zdarza się to często, jest to jednak całkowicie naturalne, ale należy pamiętać, że żadne działanie seksualne nie będzie miało miejsca. Jeśli tak się stanie, możesz zrobić sobie przerwę lub zmienić pozycję, jeśli chcesz.

Jaki jest czas sesji?

Czas i termin spotkania jest ustalany z wyprzedzeniem w zależności dostępności sali. Długość sesji możne trwać od 60min do 3 godzin. Inwestycja: 60 min – 100zł. W przypadku niestawienia się lub odwołania sesji tego samego dnia, dana osoba jeśli będzie zainteresowana sesją w innym terminie ponosi dodatkowy koszt 50% ceny sesji na pokrycie kosztów wynajmu sali.

Dla pierwszych klientów promocja 80 zł 🙂

 

Warsztaty z przytulania

Są to sesje grupowe przytulania.

Ilość miejsc jest ograniczona, aby móc poczuć się komfortowo. W grupie poznajemy się nawzajem. Z poszanowaniem naszych własnych granic wykonujemy różne ćwiczenia, tak, aby poczuć się zrelaksowanym, beztrosko i radośnie. Dla niektórych to okazja, aby dać sobie przestrzeń na uzdrowienie wewnętrznych ran poprzez dotyk, jest to idealne miejsce na Twoje emocje czy naukę bycia w kontakcie z innymi ludźmi.

Inwestycja: 1,5 h – 40zł

 

 

Najbliższy warsztat:

16 lipca 2019 r. godz. 18:00 – 19:30

cena 30 zł !!

Dom Dźwięku w Poznaniu – Kliknij aby zobaczyć wydarzenie!

Dom Dźwięku w Poznaniu – Kliknij aby zobaczyć miejsce warsztatów!

zapisy: ewa.majcherkiewicz@gmail.com

4 Comments
 1. Warsztaty zostały świetnie przeprowadzone. Przyjemna, miła atmosfera, bardzo dużo luzu i komfortu.
  Oddziaływania na wszystkie zmysły. Granice intymności zostały wyraźnie zaznaczone.
  Cel został zrealizowany: poszerzenie swojej wrażliwości i strefy komfortu, doskonalenie cennej umiejętności komunikacji.

  Gorąco polecam

 2. Terapia przytulaniem to świetna inicjatywa !! Odbyłam kilka sesjii indwidualnych z Ewą i jestem zachwycona !! Sesje pomogły mi się odprężyć, znów mogłam ppoczuć się bezpiecznie i beztroska tak jak w latach dziecinstwa. Terapia przytulaniem prowadzona przez Ewę to idealny sposób na relaks i odprężenie 🙂 Gorąco polecam !!

 3. Warsztaty przytulania świetnie leczą nagromadzoną frustrację i pomagają zmierzyć się z tłumionymi emocjami. Polecam spróbować każdemu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *